banner ad
2

Büyük ödül bu yıl fotoğrafçılara…

Kültür ve Turizm Bakanlığınca her yıl verilen “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” bu yıl fotoğraf sanatçılarına ayrıldı. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da toplanan Ödül Değerlendirme Kurulu “fotoğraf sanatının ulusal ve uluslararası alanda önemli temsilcileri olmaları, özgün çalışmaları, üretimleri ve alana yaptıkları büyük katkıları nedeniyle” bu yıl Kültür ve Sanat Ödülü’nün Ara Güler, Sıtkı Fırat, Prof. Sabit Kalfagil ve İzzet Keribar’a verilmesini kararlaştırdı. 

Sanatçılara ödül sunumu Ocak ayı içinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılacağı bir törenle İstanbul’da gerçekleştirilecek. Bakanlığın Kültür ve Sanat Ödülü geçen yıl arkeoloji alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle Prof. Nimet Özgüç ve Prof. Halet Çambel’e verilmişti.

Prof. Sabit Kalfagil, Ara Güler, İzzet Keribar ve Sıktı Fırat fotoğrafları: © Ömer Serkan Bakır

Fotoğraf Dergisi ve Fotoğraf Bilgi Merkezi yazarlarından Değerli Hocamız Prof. Sabit Kalfagil, ödül haberini aldığında oldukça şaşırdığını ve bunu beklemediğini ifade ediyor. Günümüzde sanat ve kültür işlerine ayrılan bütçelerin ve ilginin pop kültür yüzünden gerekli değere ulaşamadığını hemen her konuşmasında belirten Kalfagil, özellikle fotoğraf kültürümüzün daha ileriye taşınması için neler yapılması gerektiğini de yazılarında dile getiriyor. 

 

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Kâzım Zaim dedi ki:

     Tebrikler,tebrikler Allah uzun ömürler versin,daha nice ödüllere İnşallah.

    • Hüseyin Başaoğlu dedi ki:

      Bir ömür harcanmış sanat uğruna ve ama akademik olarak ama günlük hayatta onbinlerce fotoğrafçı adayına rehber olmuş insanlara yakışır bu ödüller.Hakedilmiş başarılardır. Helal olsun.Nicelerine layık üstadlar hepsi de. Tebrik ve takdir dışında biraz da gıpta ile izlemek ve alkışlamak gerekir bu sonucu.

Leave a Reply
If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.