Tag: "DSLR"

banner ad
Pentax K-3 DSLR
0

Pentax K-3 DSLR

Pentax K dijital SLR fotoğraf makinesi serisinin yeni modeli K-3, gelişmiş özelliklere ve özellikle sahada zorlu koşullar altında görüntü kalitesini, işletimi ve manevra kabiliyetini optimize eden kullanıcı dostu gelişmiş özelliklere sahip.

Nikon D600 ile çekilmiş ilk fotoğraflar
0

Nikon D600 ile çekilmiş ilk fotoğraflar

Nikon’un kısa bir süre önce duyurduğu en küçük ve en hafif FX formatındaki DSLR fotoğraf makinesi D600 ile çekilmiş örnek fotoğraflar…

Canon EOS 650D tanıtıldı
0

Canon EOS 650D tanıtıldı

Canon’un giriş seviyesindeki yeni DSLR modeli EOS 650D tanıtıldı. Yeni makine, 18 milyon piksellik APS-C Hybrid CMOS sensöre sahip. Bazı yeni özellikler, gelişmiş Full HD video kayıt, saniyede 5 kare çekim hızı, hareketli dokunmatik LCD, ISO 100-12800 hassasiyet, 9 noktalı hassas AF, gelişmiş menü sistemi, daha hızlı AF kontrol, DIGIC 5 görüntü işlemcisi…

Nikon D3200’e kablosuz mobil adaptör
1

Nikon D3200’e kablosuz mobil adaptör

Nikon yeni DSLR fotoğraf makinesi D3200’ü satışa sundu. Bu yeni DSLR, DX format CMOS sensör ile 24.2 milyon piksellik yüksek bir çözünürlük değerine sahip. Menü sisteminde ve ISO ayarlarında yaptığı değişiklikler ve iyileştirmeler ile giriş seviyesindeki bu modeli ile bir hayli iddialı olan Nikon, bir de kablosuz mobil adaptör tanıttı.

Canon EOS-1D C Tanıtıldı
0

Canon EOS-1D C Tanıtıldı

Canon sinema, televizyon ve yüksek çözünürlüklü üretim sektörlerine yönelik olarak geliştirdiği DSLR makinesi EOS-1D C modelini tanıttı. Yüksek video kalitesi, geliştirilmiş düşük ışık performansı ve film çekimlerine özgü geniş dinamik menzil sunan EOS-1D C, 4:2:2 renk örneklemesiyle 4K (4096×2160) video kaydını destekliyor.

Astronomi meraklılarına Canon EOS 60Da
0

Astronomi meraklılarına Canon EOS 60Da

Canon, astronomi ve gökyüzü fotoğrafçılığı ile ilgilenen fotoğraf severlere yönelik tasarladığı EOS 60Da modelini duyurdu. Daha önce 2005 yılında çıkardığı 8 milyon piksellik EOS 20Da modelinden sonra Canon ilk kez astronomi meraklılarına özel 18 milyon piksellik EOS 60Da modelini çıkarmış oldu.

Nikon D800 “36 milyon piksel”
0

Nikon D800 “36 milyon piksel”

Nikon, uzun süredir konuşulan yeni DSLR fotoğraf makinesi D800’ü resmi olarak duyurdu. D800 Nikon hayranlarının beklediğine değecek bir çözünürlük değerine sahip, tam 36.3 milyon piksel. FX format (full frame) CMOS sensöre sahip D800, 100-6400 arasındaki standart ISO değerini 25600’e kadar genişletebilmenizi sağlıyor.

Ayna ayna söyle bana nedir bu SLT?
1

Ayna ayna söyle bana nedir bu SLT?

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca kompakt sınıfın üstünde yer alan makinelerde, ayna mekanizması ile ilgili birçok gelişme yaşandı. Şimdilerde “aynasız makine”, “kısmi geçirgen sabit aynalı makine” gibi tanımlar görüyoruz. Bir de normal “aynalı” makinelerimiz var. Bir karmaşa ortaya çıkmış gibi görünüyor. Sony’nin dSLT tanımını gündeme getirmiş olmasını fırsat bilerek bu karmaşayı biraz olsun çözümleyelim.

Karşınızda Nikon D4
0

Karşınızda Nikon D4

Uzun süredir konuşulan Nikon’un yeni modeli belli oldu. D3’ün bir üst modeli olarak duyurulan D4, full frame ve 16.2 milyon piksel çözünürlüğe sahip. Magnezyum alaşımlı gövdesi ile sağlam bir duruş sergileyen D4, Expeed 3 görüntü işlemci ile daha hızlı ve doğru bir çekim ortamı sunuyor. Full HD video da çekebilen D4, 100 ile 12800 arasında ISO duyarlılığa sahip.

Kompakt fotoğraf makineleri sınırları zorluyor
1

Kompakt fotoğraf makineleri sınırları zorluyor

Konu fotoğraf makineleri olduğunda sürekli ‘gelişen teknoloji’ kalıplı cümleler kurarız. Standart bir başlangıç olsa da son dönemde yaşanan gelişmeler kompakt cihazların, DSLR muadilleriyle aralarındaki farkı iyiden iyiye kapattığını gösteriyor.

Prof. Sabit Kalfagil, SLR ve Aynasız Fotoğraf Makinelerini Anlatıyor – 2
3

Prof. Sabit Kalfagil, SLR ve Aynasız Fotoğraf Makinelerini Anlatıyor – 2

Fotoğraf Dergisi yazarlarından Prof. Sabit Kalfagil ve Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır’ın DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri üzerine sohbeti… (2.Bölüm)

Prof. Sabit Kalfagil, SLR ve Aynasız Fotoğraf Makinelerini Anlatıyor - 1
0

Prof. Sabit Kalfagil, SLR ve Aynasız Fotoğraf Makinelerini Anlatıyor – 1

Fotoğraf Dergisi yazarlarından Prof. Sabit Kalfagil ve Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır’ın DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri üzerine sohbeti… (1.Bölüm)

DSLR’lar ve Video
1

DSLR’lar ve Video

Uzun süredir kompakt fotoğraf makineleriyle 320×240, 480×320 veya 640×480 gibi, bugün kulağa komik gelen çözünürlükteki video’lar çekmek mümkündü. Son dönemde ise, DSLR’ların da video çekim kabiliyeti kazanması ile beraber ciddi bir devrim yaşanıyor. DVSLR ve HDSLR gibi kavramları doğuran bu devrim, son derece ciddi bir şekilde en üst düzey profesyonelleri bile hızla etkisi altına alıyor.