Tag: "full frame"

banner ad
Sony A7S II
0

Sony A7S II

Sony, full frame α7 fotoğraf makineleri serisinin en son üyesi α7S II’yi piyasaya çıkarıyor. α7S II, full frame 12.2 milyon piksel görüntü sensörü ve BIONZ X görüntü işleme motorunun bileşimi sayesinde, ISO 50-409600 hassasiyet aralığı sunuyor.

Sony A7 ve A7R Stüdyo Testi
0

Sony A7 ve A7R Stüdyo Testi

Sony’nin full frame aynasız fotoğraf makineleri A7 ve A7R modellerini stüdyoda test ettik. Sonuç olarak, gövde tasarımında bir takım eksiklikler olsa da çıktıları itibariyle fotoğrafçıları memnun edecek makineler olduklarını baştan söyleyebiliriz.

Full Frame Yılı
0

Full Frame Yılı

2012 yılı, orta seviye DSLR makinelerde full-frame modellerin öne çıktığı bir dönem oldu. Daha önceleri ileri seviye modellerde rastladığımız 24×36 mm boyutlu sensörler uygun fiyatlı gövdelerde karşımıza geliyor. Üç büyük üreticinin Alfa 99, D600 ve 6D modelleri 2012’ye damgasını vuran ürünler olarak göze çarpıyor.

Sony full-frame A99
0

Sony full-frame A99

Sony’nin A-mount 35mm full-frame fotoğraf makinesi A99, Çift Otomatik Odaklama (AF) Sistemi ve profesyonel tarzda video özelliklerini ilk defa kullanıyor. Tam Geçirgen Hareketsiz Ayna Teknolojisi’ne sahip A99, yeni geliştirilen 24,3 milyon piksellik full-frame Exmor CMOS sensöre sahip.

Full Frame Nedir?
2

Full Frame Nedir?

DSLR fotoğraf makinesi almaya karar veren pek çok kişinin ilk kez duyduğu bir ifadedir; full frame. Tanımı çok basit bir şekilde yapılabilir. Esas olan ise gerçekten full frame bir DSLR fotoğraf makinesine ihtiyacınız olup olmadığıdır. Sensörlerin dijital fotoğraf makinelerinin kalbi olduğu da söylenebilir. Bu sensörlerin çok temel olarak iki çeşidi ve birçok da fiziksel boyutu mevcuttur.

Canon EOS 6D duyuruldu
0

Canon EOS 6D duyuruldu

Canon EOS 6D modeli uygun fiyatlı bir full frame DSLR olarak karşımıza çıkıyor. Photokina 2012’de tanıtılacak olan bu yeni model, 20.2 milyon piksellik çözünürlüğe sahip ve gövde ağırlığı sadece 770 gram. Dahili Wi-Fi ve GPS özelliklerine de sahip olan EOS 6D, IOS ve Android platformlarındaki uygulamalar ile akıllı telefon ve tabletlerden de kontrol edilebiliyor.

Nikon’dan orta seviye full frame: D600
0

Nikon’dan orta seviye full frame: D600

Nikon D600, magnezyum alaşımlı bir gövde de, 24.3 milyon piksellik CMOS sensör ile birlikte Expeed 3 görüntü işlemcisini sunuyor. Standart olarak 100-6400 ISO aralığı veren D600 zorlanarak 50-25600 ISO aralığını verebiliyor. NEF (RAW), TIF ve JPEG dosya formatları kullanabilen makine, çekim hızı olarak 5.5fps’e kadar çıkabiliyor.

Full Frame Aynasız!
0

Full Frame Aynasız!

Önceki bir yazıda niçin refleks vizör başlığı altında, hala yapımı değişikliklerle sürdürülen SLR makinelerin çoktan terk edilmiş olması gerektiğini yazmıştım. Gerçekten de bütün üretim güçlükleri ve kullanım handikaplarına rağmen bu makinelerin 1930’larda tasarlanması çok haklı bir ihtiyaca dayanıyordu.

Bir garip test yaptık!
4

Bir garip test yaptık!

Bugüne kadar yüzlerce değişik test yapmışızdır. Bunların bir kısmını dergilerde ve web sitelerinde paylaştık. Ancak bu yaptığımızı sanırım bizden başka pek kimse yapmamıştır. Ne mi yaptık? Aynı ışık şartlarında ve profesyonel bir stüdyo ortamında aynı konunun fotoğrafını farklı makinelerle çektik, iPhone dahil 9 farklı fotoğraf makinesi kullandık.