Tag: "sabit kalfagil"

banner ad
Sanata Dair
0

Sanata Dair

Sanat Tarihçisi Gombrich diyor ki; “İnsanoğlunun yaptığı her şey sanat olabilir.” Bunu söylerken sanatın, belli başlıkların ve türlerin tekelinde olmadığını her türden üretimin sanat olma şansının bulunduğunu kastediyor.

Fotoğraf Ustalarının Sırları
0

Fotoğraf Ustalarının Sırları

Fotoğraf dünyamızın usta isimlerinden Prof. Sabit Kalfagil, “Fotoğraf Ustalarının Sırları” isimli yeni bir video belgesel serisinin ilk konuğu oldu.

Ön Görselleştirme
1

Ön Görselleştirme

Fotoğrafçı gördüğünü çekmeye mahkum değildir. “Orası öyleydi, ben de oradaydım, öylece çektim” gibi bir mazereti sözde gerçekçilik bağlamında söylemiş olmasının bir değeri yoktur.

Sanatta Cambazlıklar
0

Sanatta Cambazlıklar

Fotoğrafın ilk yıllarında, “Siz düğmeye basın gerisini biz hallederiz” sloganı bir hayli yaygındı, hala da öyle… Fotoğrafı yaygınlaştırmak, daha çok satış yapmak için…

Değişik Olmak!
0

Değişik Olmak!

Jürilerde fotoğraf üzerine konuşulmasını hiç onaylamıyorum. Çünkü konuşulduğunda söylenenlerin onu anlatmaktan ne denli uzak olduğunu ve konuşanın sözün çekiciliğine kapılıp nasıl bir girdaba sürüklendiğini üzülerek görüyorum. Fotoğraf dilini konuşabilen herhangi biri de bunu fark edebilir.

Nasıl çekerdik, şimdi nasıl çekiyoruz?
0

Nasıl çekerdik, şimdi nasıl çekiyoruz?

Sanal bir görüntü olarak saklamanın mümkün olmadığı o tarih öncesi (!) günlerde fotoğraf bir obje, bir madde idi ve öyle saklanırdı. Siyah-beyaz ve renkli negatiflerle, dia pozitif filmleri şeritler halinde arşiv sayfalarına yerleştirilerek dosyalanırdı.

Nasıl çekerdik, şimdi nasıl çekiyoruz?
1

Nasıl çekerdik, şimdi nasıl çekiyoruz?

1950’li yılları anımsıyorum. Film çeken 6×9 Voigtlander makine ile ilk fotoğraflarımı çekiyordum. Film fiyatları bir öğrenci için pahallı sayılırdı. Bir bobinde, sadece altı poz vardı. Özellikle durağan konuları çekerken boşa film harcamamak için tedbir geliştirmiştim. Konunun etrafında dolaşıp olası bakış noktalarını yere işaretleyip, bir tur attıktan sonra, ikinci turda en iyisine karar verip, tek kare çekiyordum.

Kompozisyon kuralları eskidi mi?
1

Kompozisyon kuralları eskidi mi?

Birçok fotoğrafçıya bu soruyu sordurtan nedenleri tahmin edebiliyorum. Kompozisyon konusunda yazılıp söylenenlere karşın bunlarla taban tabana zıt örnekler görüyorsunuz. Bunları yapanlar bu tavırlarını ısrarla tekrarlıyorlar ve çok kısa zamanda popüler oluyorlar. Bir kez şunu düzeltelim! Onlar, bu işleri yüzünden popüler oluyor değiller; popüler olmak için ısrarlı oldukları için bunu başarıyorlar.

Hangi Objektif? - 2
0

Hangi Objektif? – 2

Belli bir objektifin tek bir tasarımla üretildiği doğrudur. Ancak özdeş olması hedeflenen ürünler, yazık ki özdeş olmazlar. Her objektifin her merceği ancak belli bir üretim toleransı içinde kalmak koşulu ile farklı, yani kusurludur!

Hangi Objektif?
0

Hangi Objektif?

Kimileri için sahibi oldukları markalar dünya birincisidir. Bu, bir yönüyle ben merkezlilik, başka bir yönüyle “takım tutma” da denilebilecek bir tür sadakat ya da körlüktür. Aklı başında koskoca adamların çocuklar gibi Nikon / Canon kavgası yaptığını görürsünüz. Bunun insanları rahatlatan ve “objektif düşünme” gibi zahmetli bir işten kurtaran yanı olabilir.

Fotoğraf disiplini ile video çekilir mi?
0

Fotoğraf disiplini ile video çekilir mi?

Prof. Sabit Kalfagil, Fotoğraf Dergisi’ndeki köşesinde kendisine gelen “Fotoğraf disiplini içerisinde video çekebilir miyim? Sizce neler yapabilirim?” sorusunu şöyle yanıtlıyor.

2011 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verildi
0

2011 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verildi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca her yıl verilen “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” bu yıl fotoğraf sanatçılarına ayrıldı. Büyük ödüle layık görülen Ara Güler, Sıtkı Fırat, Prof. Sabit Kalfagil ve İzzet Keribar Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılan törende bir araya geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve çok sayıda davetlinin katıldığı ödül töreni sırasında keyifli anlar da yaşandı.

Fotoğraf çekmek / Fotoğraf seçmek
1

Fotoğraf çekmek / Fotoğraf seçmek

Ben bu iki eylemin aynı şey olduğuna inanırım. Neden derseniz, fotoğraf çekmek zaten bir seçimdir. Karşınızdaki sınırsız sahne birçok fotoğraf olanağı barındırıyor gibi görünür. Gibi görünür ama değildir. Sadece bir ya da iki olasılık vardır. Kime göre? Elbette fotoğraf çeken o kişiye göre.