Tag: "sensör"

banner ad
Canon 250MP’lik sensör geliştiriyor
0

Canon 250MP’lik sensör geliştiriyor

Canon kısa bir süre önce 250 milyon piksellik APS-H (29.2×20.2mm) CMOS sensör geliştirdiğini duyurdu. 19.580×12.600 piksel görüntü alanına sahip olan 250 milyon piksellik CMOS sensör, 4K çözünürlükten 30 kat daha yüksek kalitede çözünürlük sunuyor.

Full Frame Nedir?
2

Full Frame Nedir?

DSLR fotoğraf makinesi almaya karar veren pek çok kişinin ilk kez duyduğu bir ifadedir; full frame. Tanımı çok basit bir şekilde yapılabilir. Esas olan ise gerçekten full frame bir DSLR fotoğraf makinesine ihtiyacınız olup olmadığıdır. Sensörlerin dijital fotoğraf makinelerinin kalbi olduğu da söylenebilir. Bu sensörlerin çok temel olarak iki çeşidi ve birçok da fiziksel boyutu mevcuttur.

Alan derinliği ve sensör boyutu ilişkisi
0

Alan derinliği ve sensör boyutu ilişkisi

Fotoğrafta alan derinliği uygulamaları, kompozisyonu ve anlatım biçimimizi etkileyen en önemli yöntemlerden birisidir. Fotoğraf makinelerimizin objektifi gözümüz gibi değildir, bulunduğumuz noktadan sonsuza dek uzanan alanın belirli bir bölümünü net olarak görür.

Vazgeçilmez DSLR Aksesuarları
0

Vazgeçilmez DSLR Aksesuarları

Fotoğrafçılığı basit bir bas-çek aktivitesinden daha öteye taşımaya karar veren her kişi, fotoğraf makinesinin tek başına bu uğraşın en önemli aracı olmasına rağmen, aynı zamanda diğer birçok aksesuarla tamamlanması gereken bir sisteme gereksinim duyulduğunu da farkedecektir.

Sensörde toz probleminiz mi var?
2

Sensörde toz probleminiz mi var?

Vizörden baktığınızda görmüş olduğunuz tozlar sadece screen ve prizma arasındadır. Objektifin içindeki ya da ayna ve sensör üzerindeki tozları fiziksel olarak vizörden göremezsiniz. Gerçek anlamda sensörünüzün temizlik testini yapabilmeniz için; diyaframınız en kısık haldeyken (f22 gibi), açık gökyüzünü çekip bilgisayarınızda görüntüye yüzde yüz büyütüp bakmalısınız.