banner ad
0

Filmlerin depolama derdi artıyor

Veri depolama ve yönetimi alanında dünyanın lider şirketlerinden NetApp, gişe rekorları kıran filmlerin yarattığı veri miktarı ile ilgili bir araştırma yaptı. 2017’de eğlence sektörünün yıllık veri üretiminin 87.000 PB’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

projector

Gişe rekorları kıran filmler, artan talep ve beklentiler karşısında gittikçe daha fazla veri yaratıyor. İncelikle hazırlanan bilgisayarda oluşturulmuş görüntü (CGI) efektleri, 3D sinema teknolojileri, lokalize edilmiş versiyonlar ve 3D, 4K ve IMAX gibi bitmiş ürünün boyutları, prodüksiyon ve post-prodüksiyon sürecinde oluşturulan veri miktarını şaşırtıcı rakamlara ulaştırıyor. Sinema dünyasının yıldızı verinin, film yapım sürecindeki her aşamada nasıl rol oynadığına gelin birlikte bakalım.

2017’de eğlence sektörünün yıllık veri üretiminin 87.000 PB’ye ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu rakam verinin, 5 yıl içinde 4 kat büyüme kaydedeceğini gösteriyor.

netapp1

Pazar Araştırması

Film stüdyoları, yapım sürecine başlamadan önce, bir filmin piyasada nasıl performans göstereceğini öngörmek için ayrıntılı analizler gerçekleştiriyor. Bu analiz modellerinden biri 12 değişkenden oluşuyor:

1. Toplam ve haftalık sinema doluluk oranları

2. Tür

3. Filmi yapan ülke

4. Yaş sınıflaması

5. Rakipler

6. Yönetmen

7. Oyuncular

8. Reklam harcaması

9. Piyasaya çıkarken üretilecek kopya sayısı

10. Eleştiriler

11. Devam filmi olup olmadığı

12. Piyasaya çıkma tarihi veya mevsimsellik

Prev1 of 2Next

Leave a Reply
If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.