Category: Makaleler

banner ad
Selfie’lerin geleceği
0

Selfie’lerin geleceği

Yeni yapılan araştırmaya göre, tüketiciler ‘selfie’leri’ bankacılık, alışveriş, sağlık hizmetleri ve daha birçok alanda bir araç olarak kullanmaya hazır.

Sanata Dair
0

Sanata Dair

Sanat Tarihçisi Gombrich diyor ki; “İnsanoğlunun yaptığı her şey sanat olabilir.” Bunu söylerken sanatın, belli başlıkların ve türlerin tekelinde olmadığını her türden üretimin sanat olma şansının bulunduğunu kastediyor.

Otomatik Netleme Noktaları
0

Otomatik Netleme Noktaları

Zaman zaman farklı tercihlerden dolayı elle netleme yapıyor olsak bile hepimiz makinemizin otomatik netleme (AF) fonksiyonunu yaygın biçimde kullanıyoruz.

Fotoğraf Yarışmaları
1

Fotoğraf Yarışmaları

Prof. Sabit Kalfagil fotoğraf yarışmaları üzerine görüşlerini, jürilerin çalışma yöntemini, getirilen kısıtlamaları ve gördüğü yanlışlıkları bu yazıda ele alıyor.

Düğün fotoğrafçısı gelinler!
0

Düğün fotoğrafçısı gelinler!

Rosie Olivia oldukça sade bir yaklaşımla çarpıcı bir taç tasarlayarak Sony aksiyon kamerasını bunun içerisine yerleştirmiş. Bir diğer tasarımda ise aksiyon kamerasını gelin başına estetik ve şık bir şekilde yerleştirmeyi başarmış.

Anı yaşamak mı? Paylaşmak mı?
0

Anı yaşamak mı? Paylaşmak mı?

Anı yaşayanlardansanız fotoğraf çekip sosyal ağlarda paylaşmak aklınıza gelmez, keyfini sürersiniz. Fakat, anı yaşamadan hemen fotoğraf çekip paylaşmaya koyuluyor ve sürekli beğeni ve yorumlara gebe bir gün geçiriyorsanız, evet siz sosyal medyanın kölesisiniz.

Yaratıcılık ve Eğitim
0

Yaratıcılık ve Eğitim

Günümüzün çoğulcu üretiminin daha yüzyılın başında Ford Taylor sistemi ile niteliksiz emeğe göre planlanmış olması bir yaratıcılık örneğidir.

Ortak Akıl
0

Ortak Akıl

Prof. Sabit Kalfagil: "Ben inanırım ki, sanat söyleyeceği sözü olan kişinin bunu başkalarına bildirme ihtiyacını karşılar. Örneğin fotoğraf, bakın ben ne gördüm demektir. Başka bir değişle sanat başkaları içindir."

Apple dijital fotoğraf makinesi yaptı!
0

Apple dijital fotoğraf makinesi yaptı!

Apple ismini duyduğunuzda aklınıza ilk önce iPhone, iPad, iMac, iPod geliyorsa haksız sayılmazsınız. Ancak Apple’ın çok az kişinin gördüğü, unuttuğu ya da unutmak istediği bir ürünü daha var. Apple QuickTake dijital fotoğraf makineleri…

Giyilebilir teknolojiler geliyor
0

Giyilebilir teknolojiler geliyor

Basılı elektronikler sayesinde, kendi enerjisini kendisi üretecek, vücudumuzun sağlığını kontrol edecek, sesli komutlarla istenileni yapacak, her ortamda iş, iletişim ve alışveriş yapmayı sağlayacak giyilebilir teknolojiler hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Ön Görselleştirme
1

Ön Görselleştirme

Fotoğrafçı gördüğünü çekmeye mahkum değildir. “Orası öyleydi, ben de oradaydım, öylece çektim” gibi bir mazereti sözde gerçekçilik bağlamında söylemiş olmasının bir değeri yoktur.

Kadının reklamlarda meta olarak kullanılması
0

Kadının reklamlarda meta olarak kullanılması

Günümüzde kadına bakış açısı, gerek toplumsal gerekse dini açıdan kalıplaşan ve çözümlenmesi güç sorunlara neden olabilen bir niteliktedir. Bu bakış açısı geçmişten günümüze, bireyden topluma doğru genişleyen bir grafik izlemektedir.

Milyon Dolarlık Fotoğraf
0

Milyon Dolarlık Fotoğraf

Yıllar önce İstanbul Modern’de Alman fotoğrafçı Andreas Gursky’nin sergisinden çok etkilenmiştim. Sanatçının hayal gücündeki baroklaşmış anıtsallık muhteşemdi. Sonra birkaç yıl önce bir haber geldi. Sanatçının bir fotoğrafı müzayede de 4.3 milyon Euro gibi astronomik bir fiyata satılmıştı.