banner ad
1

Tabletler ve akıllı telefonlar tehdit altında

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in yaptırdığı araştırmaya göre masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda güvenlik yazılımı kullanma oranı, hem dünyada hem de Türkiye’de yüzde 90’ları aşmış durumda. Ancak araştırma, tablet ve akıllı cep telefonlarında güvenlik yazılımlarının henüz yaygın kullanılmadığını ortaya koydu.

Türkiye’de tablet kullanıcılarının yüzde 43.5‘i, akıllı cep telefonu kullanıcılarının ise yüzde 56.2’si online tehditlerden korunmak için herhangi bir yazılım kullanmıyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “Veriler, tablet ve akıllı telefonların ciddi tehdit altında olduğunu ortaya koyuyor. Bu tür ürünlerin kullanıcılarında tıpkı PC kullanımında olduğu gibi bir güvenlik refleksi oluşmalı“ dedi.

Dünyanın en çok tercih edilen antivirüs markalarından biri olan ESET, bağımsız uluslararası danışmanlık şirketi United Consultants’a yaptırdığı araştırmada, değişik ürün gruplarındaki antivirüs yazılım kullanma alışkanlığını mercek altına aldı. 

2012 yılının ikinci çeyreğinde, 49 üllkede 50 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, tablet ve akıllı telefonlarda antivirüs yazılımı kullanma alışkanlığının henüz masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda olduğu kadar gelişmediğini ortaya koydu. Bu konuda dünyada ortalama oran daha düşük iken, Türkiye’de kullanılmama oranının daha yüksek olması dikkat çekti.

Görseli büyütmek için lütfen üzerine tıklayın!

En az akıllı telefonlarda kullanılıyor

Araştırma verilerine göre;

  • Masaüstü bilgisayarlarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada %2.9, Türkiye’de %5.4 düzeyinde,
  • Dizüstü (Notebook) bilgisayarlarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada %4.2, Türkiye’de %8.0 düzeyinde,
  • Netbooklarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada %6, Türkiye’de %7.9 düzeyinde,
  • Tablet kullanıcıları arasında antivirüs yazılımı olmayanların oranı dünyada %27.3, Türkiye’de ise %43.5 düzeyinde,
  • Akıllı telefonlarda (Smartphone) antivirüs yazılımı bulundurmayanların oranı dünyada %35.9, Türkiye’de %56.2 düzeyinde.

Yorumlar (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. q internet dedi ki:

    Good answer back in return of this difficulty with real
    arguments and telling the whole thing about that.

Leave a Reply
If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.